На врвот

Генерички Ксеникал (Orlistat)

 
4.92 / 112 Прегледи на клиенти
112 Прегледи
5 Sвезди:
  
(106)
4 Sвезди:
  
(4)
3 Sвезди:
  
(2)
2 Sвезди:
  
(0)
1 Sвезда:
  
(0)
Погледнете ги сите 112 прегледи
 
Генерички Ксеникал (Орлистат)

Ксеникал (Orlistat) е лек со активна компонента на orlistat дизајниран за намалување на телесната тежина, кој блокира приближно 33% од мастите проголтани после јадење. Овој механизам за блокирање на маснотиите предизвикува телото безбедно да изгуби тежина.

Лекот нема системско дејство врз организмот, не влијае на црниот дроб, мозокот и другите органи и не се акумулира во телото и интактно се излачува.

За разлика од другите таблети, Генерички Ксеникал помина низ строго клиничко тестирање и е одобрена од Прехрамбената и Лекарската администрација (ФДУ)

 

Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg

Предмет Дозирање Количина + бонус Цена Нарачајте сега
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 10 апчиња DEN3341 DEN3182 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 20 апчиња DEN4030 DEN3838 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 30 апчиња DEN5031 DEN4791 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 40 апчиња DEN6193 DEN5898 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 50 апчиња DEN7130 DEN6790 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 60 апчиња DEN8134 DEN7746 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 90 апчиња DEN11037 DEN10512 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 120 апчиња DEN13494 DEN12851 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 150 + 10 апчиња DEN16222 DEN15449 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 180 + 10 апчиња DEN19018 DEN18112 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 270 + 10 апчиња DEN27665 DEN26348 Додади го во кошничка
Генерички Ксеникал (Орлистат) 120mg 360 + 20 апчиња DEN37055 DEN35290 Додади го во кошничка

Механизам на дејствување:

Генеричкиот Ксеникал е многу едноставен во акција: Тој е насочен кон дигестивниот систем и блокира приближно една третина од мастите апсорбирани со храна и варени од организмот. Овој систем обезбедува ефективна стапка на губење на тежината, со видливи резултати по првите 2 недели.

Ефективноста на лекот:

Ензим во дигестивниот систем наречен липаза помага во варењето (или распаѓањето) на мастите. Кога се зема заедно со храна, лекот Ксеникал (Orlistat) се врзува за липазата, со што се потиснува неговиот ефект. Со блокирање на овие ензими, генеричкиот Ксеникал промовира губење на до 20% од телесната тежина по циклус.

Предности:

  • Генерички Ксеникал блокира околу 33% масти од оброците и го запира нивното варење во организмот;
  • Orlistat е одобрен од ФДУ од 1999 година. Лекот го користат милиони мажи и жени ширум светот;
  • Терапевтскиот ефект на лекот се забележува за 1-2 дена од почетокот на третманот;
  • Активноста на липазите на гастроинтестиналниот тракт е целосно обновена 2 дена по повлекувањето на лекот;
  • Во споредба со другите лекови, генеричкиот Ксеникал има минимални несакани ефекти.

Начин на примена:

Ксеникал е пропишан 1 капсула 1-3 пати на ден за време на секој значаен оброк или не подоцна од еден час после јадење. Не треба да внесувате повеќе од 1 капсула од лекот истовремено (или повеќе од 3 капсули на ден), бидејќи тоа не ја зголемува ефикасноста, туку ја зголемува веројатноста за појава на несакани ефекти.

Ксениал е погоден за долготрајна употреба и треба да се комбинира со избалансирана, умерено калорична диета за да се подобри нејзиниот терапевтски ефект.

Специјални инструкции:

Дозволен истовремен прием на Ксеникал со орални контрацептиви, статини, срцеви гликозиди, фибрати, варфарин и алкохол.

Лекот ја намалува апсорпцијата на витамини растворливи во масти во цревата, затоа мултивитамини треба да се земаат не порано од 2 часа по земањето на Ксеникал (по можност пред спиење).

Не се препорачува да се препише Ксеникал истовремено со акарбоза во отсуство на потврдени податоци за интеракцијата на овие лекови. Не се препорачува комбинирање на лекот со антиепилептични лекови (пријавени се случаи на напади).

Кога се препишува Ксеникал за да се намали телесната тежина кај пациенти со дијабетес мелитус, треба внимателно да се следат нивоата на шеќер во крвта, бидејќи може да биде потребно намалување на дозата на хипогликемични лекови.

Несакани ефекти:

Како и сите лекови, Ксеникал може да предизвика несакани ефекти. Важно е да се напомене дека ако се појават несакани ефекти по започнувањето на курсот на лекување со Ксеникал, веднаш консултирајте се со вашиот лекар. Појавата на несакани ефекти се зголемува со честа потрошувачка на масна храна. Почетокот на овие несакани ефекти најчесто се забележува на почетокот на приемот и запира во рок од 1-3 месеци после тоа.

Најчестите несакани ефекти на лекот се наведени подолу:

  • Масни измет;
  • Честа дефекација;
  • Портокалова или кафеава течност во дефекацијата.

Овие промени се предизвикани од природниот ефект на блокирање на мастите. Тие сведочат дека Ксеникал (Оrlistat) работи. Како по правило, тие се јавуваат на почетокот на третманот, особено по оброкот што содржи зголемена количина маснотии.

Сите горенаведени симптоми се привремени, штом ќе го продолжите текот на третманот со Ксеникал (Orlistat), симптомите ќе се намалат или целосно ќе исчезнат.

Начин на складирање:

Држете го лекот на собна температура (15-30 ° C), заштитувајте од влага и светлина. Да се чува подалеку од деца.

 

Општи прегледи на Генеричкиот Ксеникал

За 7 од 8 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Марина
Мажот користи за дополнителна енергија. Му помага во текот на долгиот ден и на работа.
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 10 од 14 лица, следниов преглед е корисен.
 
4.50/5
од Илинка
Супер е производот!
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 9 од 11 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Милица
Исклучително брза испорака, исто како што е опишано, ќе нарачаме повторно.
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 5 од 7 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Ненад
Најдобро сум пробал и сум пробал скоро се
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 10 од 14 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Lepa
Тоа ве прави малку нервозни во зависност од тоа колку близу до вашиот оброк го земате, па затоа земам само еден наутро и еден попладне, не губам тежина брзо, но губам тежина.
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 10 од 13 лица, следниов преглед е корисен.
 
4.25/5
од Горан
Одличен производ, само можам да коментирам за стимулансот што го дава, што ќе ве држи будни и енергични
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 5 од 7 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Snezana
Сакам дека ова всушност функционира и цената беше соодветна. Ќе нарачам повторно по оваа цена!
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 6 од 8 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Македонка
Прекрасен производ! Ми даде одлична енергија и контрола на апетитот ... Ја постигнав целта за слабеење за 6 недели!
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 8 од 10 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Елена
Добра цена, добар производ. работи одлично, како додаток
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 11 од 12 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Наташа
Еден од првите. Сепак, најдобро кога станува збор за енергија и метаболизам
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 9 од 13 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Мими
Го користам за слабеење. Исто така ми се чини дека ми помага да ги одржувам мислите во ред.
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 8 од 10 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Vera
Pikërisht ajo që reklamohet. Vlera të mëdha.
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 8 од 9 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Боjана
Беше тешко да се најде вистинскиот лек, но овој функционира. Сопругот ги сака за да ја одржи својата тежина. Исто така, му помага со енергија
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 8 од 11 лица, следниов преглед е корисен.
 
4.75/5
од Владимир
Најдобра идеа !! Брза испорака и свежи производи !! Дефинитивно ќе нарачате !! Благодарам !!
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 6 од 7 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Jован
Ако сте чувствителни на кофеин, започнете со една таблета. Одлични се за борба против гладот и зајакнување на енергијата додека го олеснуваат вежбањето. Освен ако обично не консумирате многу кофеин, бидете внимателни со времето на внесување, бидејќи тоа ми пречеше на спиењето кога го земав после 16:00 часот. Како и за се, сепак треба да вежбате за да ослабите, но тоа е корисна помош.
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
За 6 од 9 лица, следниов преглед е корисен.
 
5.00/5
од Ружица
Да бидам искрена, се препотувам! Ако земам 2, го чувствувам уште повеќе. Изгубив околу 10 килограми во првиот месец, но тоа е тоа. Дури и да земам повеќе, сепак не губам. Јас сепак би ги препорачала.
Не Да   Дали овој преглед ви беше корисен?  
Мојата кошничка

Нема производи во мојата кошничка
Вкупно порачајте:
DEN 0

Опции за плаќање
Методи на испорака